„Aby ocalić od zapomnienia” - sadzenie Dębu Niepodległości
- Szczegóły
- Odsłony: 3708
W Zespole Szkół w Woli Gułowskiej dnia 9 maja 2018roku odbyły się dwie uroczystości związane z ważnymi datami w dziejach narodu polskiego.
Pierwsza część artystyczna poświęcona była uczczeniu 227 rocznicy uchwalenia przez Sejm Konstytucji 3 maja z roku 1791. Z tej okazji uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem pani Hanny Fotygi i pani Moniki Donalskiej przygotowali przedstawienie zatytułowane „W warsztacie szewskim”, które tematycznie nawiązywało do tego wydarzenia. Przypomniano, że autorami konstytucji byli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki oraz król Stanisław August Poniatowski oraz, że konstytucja ta wprowadziła wiele korzystnych dla Polski zmian, m. in. gwarantowanie rozwoju miast, dostęp do oświaty, zapewnienie opieki prawnej.
Podczas uroczystości zaznaczono, że 3 maja 1791r. to ważna data w dziejach naszego narodu, ale nie jedyna.
Dla Polaków ogromne znaczenie mają wydarzenia, które wiążą się ze słowem NIEPODLEGŁOŚĆ.Stąd druga część apelu poświęcona została przypadającym w tym roku obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorzy apelu ( pani Anna Kozak, pani Grażyna Józwik, muzyka – pan Mariusz Gajda) nawiązali do trwającego 123 lata okresu zaborów oraz zakończenia w 1918 roku I wojny światowej, które przyniosły Polsce długo oczekiwaną wolność.11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość i znów pojawiła się na mapach świata. Przypomniano również rok 1945, który przyniósł zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej oraz rok 1989, który dla Polaków stał się rokiem przełomowym – wtedy to polski system polityczny uległ przemianom, które pozwoliły na obalenie systemu komunistycznego w Polsce.
Aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, szkoła w Woli Gułowskiej przestąpiła do akcji sadzenia Dębów Niepodległości.
O włączenie się w zasadzenie na placu szkolnym Dębu Niepodległości poproszono przybyłych na tę uroczystość gości:
Przeora Parafii Wola Gułowska – ojca Janusza Bębnika,
Wicestarostę powiatu Łuków – pana Włodzimierza Wolskiego,
Wójta Gminy Adamów – pana Sławomira Skwarka,
Prezesa Koła Myśliwskiego WKŁ304 Ryś – pana Adama Stępniaka,
przedstawiciel Nadleśnictwa Łuków – pana Waldemara Bancerza,
Przewodniczącą Rady Rodziców – panią Aldonę Wrzosek.
Do sadzenia dębu włączyli się:
Dyrektor ZS w Woli Gułowskiej – pan Przemysław Sala,
Przedstawiciel Grona Pedagogicznego szkoły w Woli Gułowskiej – pani Elżbieta Gontarz,
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Natalia Jawoszek.