1.jpg1z.jpg2.jpg2z.jpg3.jpg3z.jpg4.jpg4z.jpg5.jpg5z.jpg6.jpg6z.jpg7.jpg7z.jpgvalley1.jpg

Aktualności

Kampania edukacyjna

     Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest pierwszego dnia wiosny – 21 marca. Świętujemy go od 2005 roku, dzięki inicjatywie Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

     Data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis  (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.

     Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.

     Zespół Downa inaczej określany trisomią chromosomu 21 jest chorobą genetyczną opisaną przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa,  od nazwiska którego przypadłość ta została nazwana zespołem Downa.

     Zaburzenie jest zwykle związane z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy oraz niepełnosprawnością intelektualną od łagodnego do umiarkowanego. W Polsce żyje około 60 tys. osób z trisomią 21.

,,W Polsce trudno żyje się z „innością”. Wiele razy spotykałam się z negatywnymi reakcjami na moją siostrę, która ma zespół Downa. Niejednokrotnie słyszałyśmy, jak osoby dokuczały sobie, mówiąc „Ty Downie”. Monikę zawsze to głęboko raniło. Ciężko jej było zrozumieć, dlaczego ktoś ją wyśmiewa – w czym jest gorsza od innych? W 2018 roku, Monika, wyjawiła mi swoje marzenie – chciała zostać gwiazdą Internetu. Uwielbiała przeglądać YouTuba, chciała być jak Miley Cyrus. To marzenie – tak podobne do marzeń wielu Millenialsów i Zetek – otworzyło mi oczy na możliwość pomocy ogromnej grupie ludzi – bo w Polsce żyje ponad 60 000, którzy zmagają się z codziennością i chcą być traktowani na równi z innymi – pełnosprawnymi.”

     Czy wiesz, że:

79% pytanych osób spotkało się z użyciem określenia “Ty Downie” w sposób obraźliwy?

Źrodło  https://zespolkolorowychskarpetek.pl/

      Wspierając tę kampanię niektórzy uczniowie naszej szkoły założyli skarpetki nie do pary. Dali wyraz solidarności z osobami z trisomią 21 chromosomu.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla